Meditace

V tradici linie Karma Kagjü klade Evropské centrum důraz na autentickou praxi meditace, která sahá až k Buddhovi Šákjamunimu.

V tradici linie Karma Kagjü klade Evropské centrum důraz na autentickou praxi meditace, která sahá až k Buddhovi Šákjamunimu. Linie Karma Kagjü je primárně linií meditační praxe. Abychom vykročili za intelekt a probudili své vnitřní kvality, používáme meditace, které během předchozích dvou a půl tisíce let prokázaly smysluplné výsledky: To znamená hlavně meditace čtyř Přípravných cvičení nebo meditace na učitele (gurujóga). Pravidelné kurzy vedou zkušení praktikující a často také realizovaní buddhističtí učitelé.

Zkuste si meditaci

Meditace je v západním světě poněkud neobvyklé cvičení.

Diamantová cesta sahá až k historickému Buddhovi a používá buddhistické meditace považované za nejsilnější. Cílem meditace je vždy osvícení. Během cesty k němu meditace podporují naší zvyšující se schopnost být dobrým příkladem pro druhé a zároveň prožívat větší štěstí.

Pro vyzkoušení nabízí Evropské centrum veřejné meditace. Všichni jsou vítáni, aby přišli a zakusili hluboké metody buddhismu Diamantové cesty na vlastní kůži. Takto si mohou lidé sami vyzkoušet, jestli je to pro ně ta pravá cesta.

Osobní meditační praxe

Během staletí se v buddhismu Diamantové cesty osvědčila takzvaná postupná cesta. Zkušení praktikující a buddhističtí učitelé nabízejí vysvětlení k úvodní meditaci (Krátké útočiště), k Přípravným cvičením, což je soubor čtyř meditací, ke gurujóze a také k dalším meditacím.

Každý praktikující vykonává meditace svou vlastní rychlostí. Nicméně nejde o rychlost. V meditaci jsou důležité spíše důvěra, nerozptýlenost a jasnost. Přednášky a meditační kurzy v Evropském centru nabízejí podporu při rozvíjení těchto vlastností.

Meditační kurzy

Meditační kurzy konající se v Evropském centru se zaměřují na odkaz, který lama Ole dostal od svých učitelů. Srdcem těchto odkazů jsou následující meditace: Přípravná cvičení – soubor čtyř meditací a meditace na 8. Karmapu, které patří do takzvané postupné cesty a tvoří základ pro všechny praktikující Diamantové cesty. K tomu je zde občasná praxe Vědomého umírání (phowa) – lama Ole je držitelem linie této praxe. Další kurzy se soustředí buď na meditaci na 16. Karmapu, anebo méně často také na meditaci na Milující oči, která posiluje lásku a soucit.

Všechny praxe jsou vysvětlovány lamy a zkušenými buddhisty, takže všichni praktikující vědí přesně, které kvality mysli posilují.

Míříte do EC? Registrujte se jednoduše emailem!

Buddhismus

Linie Karma Kagjü patří k jedné ze čtyř hlavních buddhistických škol Tibetu. Více o budhismu Diamantové cesty…
Více…

Události

Kalendář akcí dá dobrý přehled o všech událostech, které se v Evropském centru konají a to pro nové lidi i pro praktikující.
Více…

Dojmy

Spousta fotek, videí i virtuálních prohlídek vytvořené v Evropském centru za posledních 10 let. Čistá inspirace. Hodně zábavy při prohlížení.
Více…