Seznam potřebných věcí

Seznam věcí, které potřebujeme v Evropském centru, je často aktualizován. Dáváme vědět o věcech, které by bylo užitečné mít pro to, aby chod EC byl ještě lepší.

Pokud byste chtěli darovat něco, co je v seznamu – může to být něco, co vám patří, nebo to, pokud chcete, můžete pro EC samozřejmě koupit – prosíme, napište nám e-mail, pokud možno s obrázkem příslušného předmětu na wishlist@europe-center.org

  • Soup bowls

    We are looking for at least 100 white soup bowls of a kind, made of bone china or ceramic for daily use. Probably you don’t have 100 soup bowls at home, but if you would like to buy them for the Europe Center, please contact wishlist@europe-center.org. Thank you!

  • Steel shelf

    We are looking for a very stable shelf made of steel for our carpentry workshop, ideally 4-5m in length. Would you like to give such a shelf or to donate the money for it? Please send your offer with a picture of the respective item to wishlist@europe-center.org. Thank you!

  • King-size beds

    To furnish more rooms for couples and families, we would be happy for some double beds, sized either 140 x 200 cm or 160 x 200cm, including slatted frame and mattress. If you would like to donate such a bed to the Europe Center, please send an email with a picture of the respective item to wishlist@europe-center.org. Thank you!

Ano, mám něco, co je na seznamu a chtěl bych to darovat!

Podpora

Evropské centrum provozují dobrovolníci hlavně díky darům z celého světa. Jak podpořit Evropské centrum?
Více…

Jak podpořit EC

Evropské centrum je financováno díky dotacím a podporovatelům z celého světa. Jak podpořit EC a stát se členem iniciativy WeGrowEC?
Více…

Výpomoc v EC

Evropské centrum se vždy spoléhalo na pomoc mnoha lidí. Jaký je nejlepší způsob, jak můžete pomoci svým talentem nebo zálibou?
Více…