Gut Hochreute

Vysoko nad jezerem Alpsee, v nádherné přírodě kraje Allgäu, se na jedinečném místě jako ukázka architektury art nouveau tyčí více než 100 let stará usedlost Gut Hochreute.

Místo

Gut Hochreute obklopená loukami a lesy se nachází v předhůří Alp v nadmořské výšce 850 metrů. Je tvořena historickým souborem čtyř budov art deco, které byly postaveny mezi lety 1908 a 1911 a novou budovou tvaru L dokončenou v roce 2015.

Budovy

Historické a nové budovy dnes slouží jako obytný prostor pro přibližně 40 rezidentů a hostů. Kromě dvou meditačních místností je zde dost místa pro pořádání seminářů, archivy, sklad, výstavy a dílny tak, aby byly vytvořeny dobré podmínky pro náročnou údržbu, kterou budovy i pozemek vyžadují.

1
2
3
4
5
6
1

Vila ve stylu art nouveau

2

Přestavěná stará stodola
– dnes meditační hala/gompa a kavárna

3

Stúpa dlouhého života

4

Meditační zahrada
Zde v klidném prostředí si můžete užít meditaci a dechberoucí výhledy.

5

Garáže a dílna
Vedle provozních místností a vozového parku se zde nachází také vlastní tesařská dílna.

6

Nové obytné prostory
Pokoje pro rezidenty a hosty z celého světa, seminární a víceúčelové místnosti.

Památková péče

Vzhledem k výjimečně vysoké stavební kvalitě a faktu, že do převzetí Nadací budhismu Diamantové cesty v roce 2007 neprošlo sídlo Gut Hochreute žádnými většími změnami ani opravami velkého rozsahu, byl objekt v neobvykle dobrém původním stavu.
Objekt byl předán Annelise Herzovou, dcerou majitele osobně. Fasáda, stejně jako interiér Gut Hochreute, jsou pod památkovou ochranou, což bylo důvodem svěřit péči o objekt týmu zkušených architektů, kvalifikovaných řemeslníků a profesionálních restaurátorů.

Renovace staré stodoly a nové obytné prostory

Už předtím, než Nadace budhismu Diamantové cesty sídlo zakoupila, bylo zřejmé, že s dosavadními budovami nebude možné poskytnout dostatečný prostor pro mezinárodní setkávání buddhistů.

Proto byla na sever a na východ od původního souboru budov postavena další budova ve tvaru L a byla částečně zabudována do svahu, aby co nejméně narušovala půvab sídla. Původní stodola byla celá stržena a znovu postavena s modernímy standardy, ve stejném tvaru, a často s použitím původního materiálu; nyní slouží jako velká meditační místnost a kavárna.

Slavnostní ceremoniál zahajující renovaci stodoly i stavbu nové budovy s lamou Ole Nydahlem a starostou Immenstadtu, Arminem Schauppem, v roce 2013.

Historie Gut Hochreute

Sídlo Gut Hochreute bylo dokončeno v roce 1911 po téměř tříleté výstavbě. Majitel Walter Martini byl syn bohatého textilního továrníka z Augsburgu.

Jako architekt byl najat Karl Surber a jeho základní vizí byl romantický koncept, ve kterém se příroda snoubí s kulturou. Ten byl ve své době velmi oblíbený. V případě Gut Hochreute byl výsledkem cenný architektonický klenot s kvalitním nábytkem, uměleckým a kulturním životem, plnící také svou funkci jako soběstačná jednotka obklopená přírodou, a navíc s příležitostí k lovu hned za domem.

Budovy, zejména budova hlavní, jsou uchovány ve stylu art deco a art nouveau. Na začátku 19. století to bylo něco nového, což je důvod, proč dům byl a stále je velmi ceněn.

Původní komplex se skládá z hlavní budovy, bočního křídla, garáží, stodoly a ledárny. Na jeho výstavbě se podílelo 150 pracovníků z Itálie. Byli pro tento projekt vybráni na základě jejich zručnosti a speciálních řemeslných technik. Vše bylo provedeno v nejvyšší kvalitě. Každá místnost v hlavní budově byla pečlivě zhotovena a vybavena nábytkem a lampami na zakázku. Místnosti mají rozdílná členění; některé prvky, jako například barvy, však místnosti propojují.

Gut Hochreute byla první elektrifikovanou usedlostí v okolí, elektřina zde byla zavedena dokonce dříve než v nedalekém Immenstadtu.

Další vývoj

Příroda ve spojení s lidmi a jejich potřebami byla pro Nadaci Budhismu Diamantové cesty vždy prioritou.
Více…

Chráněná památka

Čtyři původní budovy v Gut Hochreute jsou chráněnou památkou včetně vybavení vily, tj. Nábytek, lampy a obložení stěn.
Více…